Rozhovor s Temnářkou

21. února 2013 v 18:08 |  Rozhovory
Temnářka - literárne nadaná blogová "hviezda", ktorá má kvalitné články a navštevujú ju skvelý blogeri. Bez jej blogu a bez tejto blogerky s prezývkou Temnářka by bol blog.cz o niečo kratší :) Položil som jej 8 otázok...


Temnářka o blogu a o sebe...
Jmenuji se Tereza Matoušková. Lidé mi říkají Temnářko. Narodila jsem se v Uherském Hradišti, poslední čtyři roky ale bydlím na Brněnsku. Je mi 22 let, mám vystudovanou evoluční biologii a momentálně studuji historii. Jsem vdaná, mám psa, dva potkany.
Bloguji hlavně o tvůrčím psaní a fantastice. Prostřednictvím blogu taktéž propaguji svou tvorbu, zejména knížku Hladová přání, která vyšla v září roku 2011 v nakladatelství Krigl. Jinak jsem vydala ještě dvě knížky vlastním nákladem a přispěla jsem do několika sborníků.
Vedu literární dílny pro mládež v Knihovně Jiřího Mahena.

Od kedy bloguješ?
Bloguji od ledna roku 2009. V té době se mi podařilo dát do kupy Dnes se neproměňuj, můj první delší literární celek a vydat ho vlastním nákladem. Potřebovala jsem nějakou kyberzákladnu. Tak jsem si založila stránku na Blog.cz a postupně mě blogování začalo nesmírně bavit. Je to závislost. :-)

Ako ťa napadla tvoja prezývka "Temnářka"?
Temnáři jsou jedním ze dvou dominantních inteligentních druhů, které obývají můj fantasy svět Podmoří. Druhým jsou Delfové.
Tuto přezdívku jsem používala už dříve a postupně se stala mým druhým jménem. Nechtěla jsem si dávat internetovou přezdívku podle žádného konkrétního hrdiny, ale zároveň jsem si nedokázala představit, že bych si nevybrala něco podmořského. Tak jsem zvolila obecný pojem.

Aký literárný druh máš najradšej?
Nejradši mám asi fantasy, to je srdeční záležitost. Ale čtu víceméně všechno. Něco mě baví více, něco méně, ale člověk by měl mít všeobecný přehled.

Prispievaš do Autorského klubu?
Mám hlavně ráda spoustu lidí, kteří jsou nebo byli jeho členy. S mnohými se znám osobně. S mnohými z nich kamarádím. Díky klubu jsem poznala obrovské osobnosti, se kterými bez okolků zajdu ven, posedím v čajovně nebo v nějaké příjemné kavárně. Ti lidi mě inspirují, posouvají dál, dávají mi sílu.
Jak bych potom mohla nemít ráda Autorský klub?
Jsem členem od někdy od března nebo dubna roku 2010, takže sleduji jeho dlouhodobý vývoj a musím říct, že mě těší hlavně to, že přes všechny ty bouře a "bouře" stále ještě funguje. Snažím se zapojoval nejenom v Autorském klubu, ale obecně mezi blogery. Kupříkladu teď bych ráda zorganizovala avizovaný brněnský sraz.

Akého hrdinu z "Podmoří" máš najradšej?
To je hrozně těžká otázka. Nejradši mám ty, kteří mě zároveň nejvíce vytáčí - Femoriana, Zorenu, Atalana, Kerdeu. Víte, abych měla někoho skutečně ráda, musí mě pravidelně lézt krkem a musím mít důvod na něj nadávat. Už jsem prostě taková.
Asi žádné překvapení. Jsou to zároveň hlavní postavy. A jsou hrozní, ale fakt!

Ráda píšeš básne?
Poslední dobou jsem té poezii moc nedala. Dokonce si nepamatuji, kdy jsem naposledy něco četla. Už to bude minimálně půl roku. Pokud tedy nepočítáme antická dramata, kterých jsem přečetla poměrně dost. Zbožňuji Antigonu.
Jinak nic moc.
Jsem barbar.
Poezii píšu ráda. Ale nemám ráda stavy, ve kterých ji píšu. Moje verše často spadají do arteterapie. Něco už mi vyšlo, asi čtyři nebo pět kousků různě po sbornících, ale velmi často to shledám jako šuplíkovou záležitost.
Nemám pro poezii takový ten Ovidiův cit, jestli mi rozumíte, raději píši volným veršem a neřeším formální nebo zvukovou stránku. Jsou to takové šípy střelené do tmy, na kterých se těžko dá něco stavět.
V próze se cítím mnohem jistější.

Čo väčšinou robíte na tvojich kurzoch?
To záleží na tom, jakému tématu se zrovna věnujeme a kdo to připravuje. Kurzy vedu s Jančou "Elinor" Poláčkovou.
Naposledy to byl popis. Na začátku hodiny jsem žákům rozdala pohlednice a měli popsat, co na nich vidí. Následovalo čtení toho, co sepsali a hodnocení. Potom si každý vzal knihu o mytologii a měl si v ní najít jednu ilustraci, na které se objevovala postava. Tu měli popsat. Jednou z pohledu nezávislého pozorovatele, podruhé z pohledu někoho, kdo je s ústřední postavou v určitém vztahu. Následně jsme zadaly domácí úkol.
Do toho se probírá nějaká teorie, diskutuje se a povídá o knížkách. Snažíme se, aby se u toho lidi cítili příjemně, žádné středoškolské hodiny nebo něco podobně sešněrovaného. Prostě se sejdou lidi, které baví určitá aktivita a mají zájem se v ní zlepšovat. Však přijďte a uvidíte. :-)

Ďakujem ti za krásne odpovede :) Nech máš stále viac a viac úspechov s blogom ... ;)


Temnářkin blog - TU
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 David David | E-mail | Web | 21. února 2013 v 18:16 | Reagovat

Pěkný rozhovor. :-)

2 es ef es ef | Web | 21. února 2013 v 20:58 | Reagovat

Skvělý rozhovor.

3 Puff Puff | Web | 21. února 2013 v 21:21 | Reagovat

Vážně moc super :)

4 G. Hammerlik G. Hammerlik | Web | 21. února 2013 v 21:34 | Reagovat

Niekedy až ľutujem, že Brno je tak blízko a pri tom stále veľmi ďaleko. Chcela by som skúsiť návštevu kurzov. Aspoň raz. Je to vo štvrtok, však? (keby som náhodou zablúdila do blízkosti toho miesta)
Potešil ma fakt, že Temnářka má potkany (ja, maniak na tie potvorky). :D
No a už aby boli ďalšie knihy od nej konečne na svete. Tie Hladovky sú už také opustené. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama