Rozhovor s Deny el Infian

17. dubna 2014 v 11:30 |  Rozhovory
Rozhovor so skvelou blogerkou Deny je tu po mnohých rozhovoroch tiež! Dozviete sa o nej nejaké veci v ôsmych otázkach. Je skvelou čitateľkou, a prečítané knihy, ktoré ju zaujali alebo pred ktorými vás chce varovať často zrecenzuje. Okrem toho píše jednodielne a viacdielne poviedky, a raz sa možno dočkáme aj jej vlastnej knihy! Tak a teraz už k rozhovoru v celom článku...1) Napíš naším návštevníkom niečo o sebe a o tvojom blogu...
Jsem čtrnáctiletá slečna a na blogu se pohybuji už pár let, začínala jsem tedy v takovém tom dětském věku a tomu odpovídaly i ony blogy, ale o to tu nejde. Miluji knihy a právě recenze na ně tvoří valnou většinu článků na mém blogu. Občas se tam, ale objeví i něco do jiných rubrik, které mají s knihami a literaturou občas všeobecně něco málo společného, anebo taky ne a je to úplně jiný šálek kávy.
2) Od kedy vlastníš blog?
Na mém aktuálním blogu sídlím nejdéle z těch všech, co jsem kdy měla a 8. června, tedy již za necelé dva měsíce, tomu budou dva roky.
3) Ako ťa napadlo, že si založíš blog?
Huuuuh, tenhle nebo ten úúúplně první? Asi tento hádám. Před tímto jsem už měla desítky blogů a dostala jsem se ke stavu, kdy jsem si prostě i připadala hrozně blbě, když jsem žádný blog neměla. Tak jsem tedy pár týdnů po zrušení mého předchozí blogu, i přes všechny řeči, že si s blogováním dám pauzu, stejně založila další - tenhle a nějak se mi na něm daří zůstat.
4) Plánuješ si niekedy založiť vlastnú doménu, alebo prestúpiť na iný blogovací server (blogspot, webnode, wordpress či iné...)?
Aktuálně chvílemi stále váhám, jestli nepřejít na blogspot, ale zatím se prostě pořád k ničemu nemám a stále nenastalo to, co by mě donutilo tam oficiálně a konečně přejít. Co se vlastní domény týče, tak v blízké době rozhodně ne, někdy v budoucnu možná, přeci jen nikdy neříkej nikdy, ale to je otázkou tak vzdálenou, že nepovažuji za podstatné o tom teď přemýšlet.
5) Plánuješ niekedy vydať svoju vlastnú knihu? Ak áno, chcela by si ju vydať s vydavateľstvom alebo bez?
Neplánuju a nevěřím, že někdy něco vydám, ač bych chtěla. Jenže ono těžko něco vydám, když za svůj dosavadní život jsem ani nedopsala jedinou kapitolovku, že. Ale kdybych přeci jen něco vážně napsala a chtěla to vydat, nejprve bych to zkusila u nějakého nakladatelství, protože takové vydání knihy prostě považuji za o něco větší úspěch. No a potom co by mě odmítli, bych o tom, že chci něco vydat řekla babičce, která by byla štěstím bez sebe, že mi může nechat něco vydat
6) Čo píšeš radšej? Jednodielne alebo viacdielne poviedky?
Jednodílné, protože to pro mě je prostě jednoduší. Je to kratší a nemusím tam tolik vymýšlet, co se vlastně bude dít několik dlouhých stran a co tou půjde cestičkou hlavního námětu vícedílné povídky, až k závěru.
7) Aké sú podľa teba výhody poézie, a aké sú výhody prózy?
Páni, teď jsi mě upřímně dostal! Próza má asi hlavní výhodu, že se nemusíš tak moc starat o volení slov a vymýšlení rýmů, nemusíš řešit, jestli ti věta padne do rytmu a podobně. Na druhou stranu poezie může být třeba jen o dvou slokách, tudíž může být podstatně kratší, heh, ano, tohle dokáže napadnout jen vysoce líného člověka Abych se přiznala, tak ty výhody prostě nedovedu shrnout, osobně zastávám názor, že každému sedne buď jedno, nebo druhé, ale někomu i oboje. Ovšem v jednom většinou vyniká více. Je prostě na každém, co se komu lépe píše a říct co je lepší a výhodnější prostě nejde, protože pro každého je výhodou a záporem něco jiného Já samotná sice ty výhody a nevýhody nijak nespecifikuji, ale vím, že próza mi přeci jen jde o něco líp.
8) Ktoré knihy máš práve rozčítané?

Inu, už to je několik dlouhých měsíců co mám rozečtený druhý díl Poselství jednorožců od Míši Burdové a pořád se nemám k tomu jej dočíst. Několik měsíců mám pak rozečtený také závěrečný díl kouzelné série od Aprilynne Pike, Osud. Né, že by ta kniha byla špatná, jen prostě vždycky přijde něco lepšího, čemu dám přednost a k téhle knize se mi pak už zase nechce vracet. Stejně tak to bylo i u předchozího dílu nom. No a jinak aktuálně čtu, jakože vážně čtu, knihu na kterou je v poslední době slyšet dost chvály, řekla bych - Bez naděje od Colleen Hoover.

ĎAKUJEM JEJ ZA ODPOVEDE A PRAJEM VŠETKO DOBRÉ!
VÁM, NÁVŠTEVNÍCI ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ A VERÍM, ŽE SA VÁM ROZHOVOR PÁČIL!
JEJ BLOG - TU

A TOTO JE DENY FALEŠNÍKOVÁ ALIAS DENY EL INFIAN:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 deny-paradise deny-paradise | Web | 18. dubna 2014 v 11:09 | Reagovat

Zajímavé otázky, Deny El infian znám už déle, její blog tedy nesleduji, ale podle rozhovoru se zdá, že ho vede velmi sympatická slečna :)) Povedený rozhovor :)

2 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 19. dubna 2014 v 12:38 | Reagovat

Její blog znám a pravidelně na něj chodím. Působí na mě jako sympatická slečna. Jinak, hezký rozhovor :)

3 Arlenelunty Arlenelunty | E-mail | 22. července 2017 v 20:26 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

XRumer20170721

4 AaauceEnuck AaauceEnuck | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 17:39 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

5 CarolynHus CarolynHus | E-mail | 5. srpna 2017 v 15:21 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

6 CarolynHus CarolynHus | E-mail | 6. srpna 2017 v 12:49 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

7 Georgetob Georgetob | E-mail | Web | 24. srpna 2017 v 21:23 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>программа млм, сетевой бизнес видео</a>

8 CrbnSpoiMi CrbnSpoiMi | E-mail | Web | 21. září 2017 v 2:30 | Reagovat

debt settlement - http://personalnerloan.org/ lendup <a href=http://personalnerloan.org/>unsecured personal loan</a> ’

9 Bvbnliaife Bvbnliaife | E-mail | Web | 21. září 2017 v 19:17 | Reagovat

payday loan direct lender
<a href="http://paydayhhkl.org/">bad credit payday loans</a>
a quick payday loan
<a href=http://paydayhhkl.org/>get payday loan</a> ’

10 HhhjUntows HhhjUntows | E-mail | Web | 21. září 2017 v 19:17 | Reagovat

bad credit no payday loan
<a href="http://personalacrb.org/">small personal loans</a>
national debt relief
<a href=http://personalacrb.org/>personal loan</a> ’

11 BlopEngimb BlopEngimb | E-mail | Web | 22. září 2017 v 3:26 | Reagovat

loans now bad credit
<a href="http://loansvtna.org/">online payday loans</a>
poor credit loans
<a href=http://loansvtna.org/>online payday loans</a> ’

12 FfvEncups FfvEncups | E-mail | Web | 22. září 2017 v 19:16 | Reagovat

buy tadalafil cialis
<a href="http://cialisovnnc.com/">cheap cialis</a>
cost of cialis
<a href=http://cialisovnnc.com/>cheap cialis</a> ’

13 Fvvsitaply Fvvsitaply | E-mail | Web | 22. září 2017 v 19:48 | Reagovat

cialis order online
<a href="http://cialisoanzb.com/">cialis generic</a>
buy cialis professional online
<a href="http://cialisoanzb.com/">buy cialis</a> ’

14 LdvSmusty LdvSmusty | E-mail | Web | 24. září 2017 v 19:46 | Reagovat

viagra overnight delivery
<a href="http://fuyviagraf.com/">viagra online</a>
free sample viagra
<a href=http://fuyviagraf.com/>generic viagra</a> ’

15 IkmeEngimb IkmeEngimb | E-mail | Web | 28. září 2017 v 16:37 | Reagovat

approval payday loans
<a href="https://paydayrvjlo.com/">loans payday</a>
payday loan with
<a href=https://paydayrvjlo.com/>online payday loans</a> ’

16 LmazUntows LmazUntows | E-mail | Web | 29. září 2017 v 3:06 | Reagovat

personal loans no credit
<a href="https://paydayrvyaf.com/">cash advance inc</a>
consolidate credit card debt
<a href=https://paydayrvyaf.com/>cash advance american express</a> ’

17 FvteEngimb FvteEngimb | E-mail | Web | 30. září 2017 v 12:41 | Reagovat

of payday loan
<a href="https://loansonlinevaec.org">payday loans online</a>
same day payday loan
<a href=https://loansonlinevaec.org>payday loans bad credit</a> ’

18 FvrcUntows FvrcUntows | E-mail | Web | 30. září 2017 v 23:22 | Reagovat

cash and payday loans
<a href="https://cashadvanceamericasev.org">cash advance credit card</a>
10 dollar payday loans
<a href=https://cashadvanceamericasev.org>pay day loans</a> ’

19 LvvodDaumma LvvodDaumma | E-mail | Web | 1. října 2017 v 22:09 | Reagovat

female viagra uk - http://viagrapfhze.com/
viagra generic online <a href=http://viagrapfhze.com/>cheap viagra</a> ’

20 Muntrsnank Muntrsnank | E-mail | Web | 3. října 2017 v 15:39 | Reagovat

viagra drug
<a href="http://sexviagen.com/">generic viagra</a>
buy cheap brand viagra
<a href="http://sexviagen.com/">viagra pills</a> ’

21 BethanyIgw BethanyIgw | 21. října 2017 v 11:33 | Reagovat

Hey everybody! Lately I have been fighting with a lot of Problems. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well <a href=https://drive.google.com/open?id=0B4ne7twfzcb1Xzh6R3FzYjAxNjA>read more</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

22 BpliuDayday BpliuDayday | E-mail | Web | 8. listopadu 2017 v 22:08 | Reagovat

viagra for women - https://viagracnar.com
online prescription viagra <a href=https://viagracnar.com>viagra on line</a> ’

23 ljd80t ljd80t | E-mail | Web | 7. března 2018 v 9:23 | Reagovat

Middle of the power of prescription pass programs, we can forth you suggestive discounts off of conventional strong http://www.tadalafilovercounterwalmart.com/ cialis walmart cost  prices. Our shop pass network providers are dedicated to increasing access to affordable medication <a href=http://www.tadalafilovercounterwalmart.com/ >cialis walmart cost</a> and medication. Wholly their parleying efforts with eminently pharmaceutical companies our providers make brought discounts of an for the most part of less 50% misled to you in requital for free.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama